ПРОМЫШЛЕННАЯ ТОКСИКОЛОГИЯ

УДК 614.445:615.917-007

ТОКСИКОЛОГІЧНА ОЦІНКА РIДКИХ ФОТОПОЛIМЕРНИХ КОМПОЗИЦIЙ "ФОМАТ ТВ–62" i "ФОМАТ ФВ–72

Б.П. Кузьмiнов к.м.н., О.Ю. Андрейко, В.I. Трикуленко, О.I. Галушка

Науково-дослiдний "Центр профилактичної i клiнiчної токсикологiї",
м. Львiв, Україна

Рiдкi фотополiмернi композиції (РФПК) широко застосувуються для виготовлення фотозатвердiваючих друкарськиих фарб, рельєфних полi-мерних друкарських форм високого та флексографiчного друку, а також високого офсету при плоскому i трафаретному друку. Значна різноманітність вихідних матеріалів, достатньо висока рентабельність, навіть при виготовленні малотиражної продукції, привертають до розробки РФПК велику кількість закордонних та вітчизняних організацій [1].

Нами проводилась токсикологічна оцінка двох сучасних вітчизняних композицій, запропонованих для впровадження в поліграфічну промисловість.

РФПК "ФОМАТ ТВ–62" являє собою гомогенну сумiш бiсфенолепоксидиакрилату, олiгоефiрдиметакрилату, монометакрилового ефiру етиленглiколю, 2,2-диметокси-2-фенiлацетофенону та iнших цiльових домiшок (виробник — НВО "ФОМАТ", м. Львiв). Це в'язка рiдина з слабким специфiчним запахом, в'язкiстю по ВЗ 500–600 с, питомою вагою 1,2 г/см3.

Вивчена композицiя — малотоксична сполука при внутрiш-ньо-шлунковому введеннi — ЛД50 для бiлих щурiв та мишей бiльше 10000 мг/кг (4 клас небезпеки, ГОСТ 12.1.007-76). Видова та статева чутливiсть не вираженi. В клiнiцi гострого ентерального отруєння реєструвались симптоми загальнотоксичної дiї (атонiя, гiподинамiя, пригнiчення рефлекторних реакцiй). Нормалiзацiя стану та поведiнки пiддослiдних тварин наступала на протязi першої доби. Ккум.= 4,8 за методом Lim et al. [3], що свiдчить про кумулятивну активнiсть слабкого рiвня — 4 група згiдно шкали оцiнки ступiня кумулятивностi [2].

В зв'язку з тим, що при застосуваннi композицiї мiграцiї летких компонентiв в повiтря робочої зони не спостерiгається, вивчення гострої інгаляцiйної токсичностi вважалось недоцiльним.

Композицiя "ФОМАТ ТВ–62" володiє слабкою шкiрно–резорбтивною дією (пробiрочний метод на бiлих щурах) — вiдставання приросту маси тiла та пiдвищення сумацiйно–порогового показника у тварин. При довготривалому нанесеннi на шкiру морських свинок в кiлькостi 20 мг/см2 (6—7 аплiкацiй) у всiх пiддослiдних тварин з'являлись симптоми слабкого контактного дерматиту: гiперемiя (1—2 бали) з подальшими сухiстю та лущенням. При інокуляції 1 краплi хiмреагенту в кон'юнктивальний мiшок ока кролика спостерiгався середньо виражений iритативний ефект (гiперемiя 2 бали, набряк i сльозотечiя — 2 бали). Явища кон'юнктивiту зникали без допомiжного медикаментозного лiкування на 3—5 добу. В дослiдженнi за схемою нашкiрних аплiкацiй виявлено, що вивчена композицiя викликає стан пiдвищеної чутливостi органiзму у 50% морських свинок (достовiрне збiльшення кiлькостi еозинофiлiв i базофiлiв в периферичнiй кровi сенсибiлiзованих тварин. Мутагенною дiєю композиція не володiє (за результатами тестування на S. typhimurium за Еймсом).

РФПК "ФОМАТ ФВ–72" — гомогенна сумiш олiгоуретандиметакрилату, олiгоефiрдиметакрилату, монометакрилового ефiру етиленглiколю, 2,2-диметокси-2-фенiлацетофенону та iнших цiльових домiшок (виробник — НВО "ФОМАТ", м. Львiв), являє собою в'язку рiдину без запаху, в'язкiстю по ВЗ не бiльше 300 с, питомою вагою 1,12 г/см3.

Це — малотоксична речовина, при пероральному введеннi у виглядi масляної емульсiї ЛД50 для бiлих щурiв та мишей бiльше 7000 мг/кг (4 клас небезпеки, ГОСТ 12.1.007–76). Видова i статева чутливiсть не вираженi. В клiнiчнiй картинi гострого ентерального отруєння тварин спостерiгались симптоми загальнотоксичної дiї (кволiсть, гiподинамiя, загальмованiсть, знижена реакцiя на больовi та тактильнi подразнення). Нормалiзацiя стану реєструвалась на 2–3 добу. При вивченнi "субхронiчної" токсичностi встановлений Ккум.=4,1, тобто "ФОМАТ ФВ-72" – слабо кумулятивна речовина (4 група).

Вивчення гострої iнгаляцiйної токсичностi композицiї не проводилось.

Композицiя проникає через неушкоджену шкiру ("хвостова" проба на бiлих щурах) — вiдставання приросту маси тiла та пiдвищення показника СПП. При тривалому (5–6 аплiкацiй) нанесеннi на шкiру морських свинок в кiлькостi 20 мг/см2 з'являлись симптоми контактного дерматиту: гiперемiя (1—2 бали) з подальшими сухiстю та лущенням.

При iнстиляцiї 1 краплi реагенту в кон'юнктивальний мiшок ока кроля спостерiгався кон'юнктивiт (гiперемiя 2 бали, набряк i видiлення — 2 бали). Явища подразнення зникали без лiкування на 4—5 доби. Композицiя викликає стан гiперчутливостi організму у 80% морських свинок (збiльшення кiлькостi еозинофiлiв i базофiлiв в периферичнiй кровi сенсибiлiзованих тварин (схема нашкiрних аплiкацiй). Генотоксичний ефект на S. typhimurium за методом Еймса не виявлений.

При застосуваннi фотополiмерних композицiй "ФОМАТ ТВ–62" та "ФОМАТ ФВ–72" рекомендується обов'язкове використання iндивiдуальних засобiв захисту шкiри та очей.

ЛІТЕРАТУРА
1. Грищенко В.К., Маслюк А.Ф., Гудзера С.С. Жидкие фотополимеризующиеся композиции. —Київ, Наукова думка, 1985. —208 с.
2. Новіков С.М. і співавт. Сравнительная оценка различных методов изучения кумулятивных свойств вредных веществ //Гиг. и сан. —1987, N 9. —С. 41—44.
3. Lim R.K., Rink K.G., Glass H.G. //Arch. intern. Pharm. thes. —1961. —V. 130. —P. 336—352.


| Содержание |