ЭКОЛОГИЧЕСКАЯ ТОКСИКОЛОГИЯ

УДК 614.2 (477)

ВПЛИВ ЕКОЛОГІЧНИХ ФАКТОРІВ ТА ПРОФІЛАКТИКИ СЕРЦЕВО-СУДИННИХ ЗАХВОРЮВАНЬ НА ТРИВАЛІСТЬ ЖИТТЯ В РЕГІОНАХ УКРАЇНИ

В.М. Корнацький, О.Ю. Кулик

Інститут кардіології ім. М.Д. Стражеска АМН України, м. Київ

Будучи критерієм якості життя, здоров'я є невід'ємною складовою соціального, економічного і культурного розвитку суспільства. Одна з найважливіших проблем здоров'я населення України — неінфекційні захворювання. Найпоширенішими з хронічних неінфекційних захворювань (ХНІЗ) є хвороби системи кровообїгу (ХСК). Несприятлива соціально-економічна ситуація в суспільстві, стреси, широке поширення шкідливих звичок сприяють підвищенню показників захворюваності та смертності від серцево-судинної патології. На кожні 100 тис. населення України щороку майже 3 тис. захворює і третина хворіє. Близько 500 тис. людей вмирає передчасно, що скорочує середню тривалість життя на 10 років у порівнянні з країнами Євросоюзу, на 5 — із середньоєвропейським рівнем (табл. 1).

За рекомендацією ВООЗ, в межах Європейської політики з досягнення здоров'я для всіх у 2000 р. вірогідна тривалість життя повинна становити не менше 75 років. 20 країн цей рубіж перейшли. Україна серед 47 країн посідає 42 місце. На фоні зниження в 1990–2000 рр. смертності населення Європи на 20 %, в нашій державі її збільшення по причині хвороб системи кровообігу досягло 40 %. В 1999 році на серцево-судинну патологію приходилося 59,8 % від загальної кількості померлих.

Економічний аналіз охорони здоров'я свідчить про кризовий стан системи. На 2000 р. передбачені витрати складають 4 млрд. 298 млн. 900 тис. гривень, що становить 2,85 % від внутрішнього валового продукту (ВВП). За оцінкою ВООЗ, фінансування нижче 5 % практично не забезпечує мінімальної медичної допомоги. Для порівняння, цей показник у США — 14 %, Швеції — 11 %. Німеччині — 9 %, середній по Євроспильноті — в межах 10 % (на фоні практично в 10 разів більшого ВВП від рівня на 1 мешканця України), що забезпечує 75–85 % потреби здоровоохоронних заходів (в Україні фактично 15–25 %) [1].

Нами вивчалась роль соціально-економічних факторів впливу на особу. Прослідковується деяка закономірність між смертністю населення України, середнім віком населення (чим старіше населення, тим більша смертність) і матеріальним добробутом (середньомісячна заробітна плата). Деякі данні наведені в табл. 2.

В м. Києві та Запорізькій області середній вік населення нижчий від середнього по Україні, заробітна плата вища середніх показників, а смертність нижча від середньої по Україні. Протилежна ситуація спостерігається в Чернігівській області: смертність значно перевищує середній показник по Україні, середньомісячна заробітна плата значно нижча, а середній вік населення значно вищий середніх показників. Таким чином, прослідковується кореляційний зв'язок між середнім віком, середньомісячною заробітною платою та смертністю населення.

Одним із соціальних факторів, який невпинно продовжує збільшуватись, є стан безробіття. Так, в 1996 р. кількість зареєстрованих безробітних по Україні становила 126,9 тис., а в 1999 р. — 1003,2 тис. Зрозуміло, що неблагополучне становище в соціальній сфері викликає емоційне, стресове перенапруження людини, що має істотне значення для розвитку серцево-судинних хвороб.

Значний вплив на стан здоров'я мають екологічні фактори, які включають рівень забруднення повітря, об'єм стічних вод, кількість мінеральних добрив та пестицидів в грунті, рівень радіації та інше.

Відомо, що забруднення навколишнього середовища негативно впливає на стан здоров'я населення, спричиняючи 21 % від всіх смертей в Україні.

На початку 1990-х р. забруднення 1 м2 в Україні було в 6,5 рази вищим, ніж в США, і в 3,2 рази вище, ніж в країнах Європейської спільноти. Атмосферне забруднення негативно впливає на 17 млн. мешканців України (34 % від загальної кількості), в той же час 11 млн населення (28 %) проживають на територіях, де забруднення повітря досягає рівнів, небезпечних для життя. Особливе занепокоєння викликають Дніпропетровська, Донецька, Луганська, Запорізька і Харківська області, де розташовані металургійна, вугільна, хімічна, будівельна, атомна індустрії. Наприклад, в Донецькій області щильність забруднення повітря на 1 км2 перевищує середній показник по Україні в 6,3 рази, а в Луганській області — в 3,5 [2].

Детальніше зупинимося на взаємозв'язку рівня забруднення повітря, об'єму стічних вод та смертності населення в промисловому регіоні країни. З наведених в табл. 3 даних видно, що ці показники в промисловому регіоні значно перевищують середні по Україні. В Закарпатській і Херсонській областях показники рівня забруднення повітря і об'єми стічних вод значно нижчі середніх по Україні, відповідно і смертність там нижча середніх показників (табл. 3).

Хоча в наведенних даних не прослідковується значної кореляції, вплив цих факторів на здоров'я населення вагомий.

Важливим за значенням фактором, який обумовлює стан здоров'я населення по окремих областях (Житомирська, Київська, Рівненська, Чернігівська), є вплив наслідків аварії на ЧАЕС. З наведеного на рисунку графіку видно, що за період 1985–1999 рр. відмічається зростання смертності від хвороб системи кровообігу (ХСК) в Україні в цілому, але воно більше в постраждалих областях. Так, смертність від ХСК за вказаний період в середньому по Україні зросла на 16,4 %, а в забруднених областях на 22,5 %.

В умовах економічної кризи, обмеженого фінансування охорона здоров'я перебуває в скрутному становищі, особливо це стосується сільського населення. Рівень медичної допомоги, забезпеченість ліжками, лікарськими засобами на селі суттєво відстають від міста, а зруйновані транспортні комунікації, дорожнеча проїзду на транспорті позбавили переважну частину мешканців села своєчасно отримати кваліфіковану медичну допомогу. Необхідно зазначити, що сільські мешканці, які складають 33 % всього населення України, звертаються до лікарів значно менше, ніж жителі міст, хоча закономірності загальної захворюваності ідентичні [3]. Смертність від ХСК серед сільського населення в 1,5 рази вища, ніж серед міського.

Ситуацію, яка склалася, можна пояснити не тільки економічними, соціальними, екологічними та медичними негараздами, але й низькою санітарною культурою більшості населення.

Таким чином, існуюча система охорони здоров'я України потребує реформування, перерозподілу коштів та фінансування окремих програм з метою максимального забезпечення покращання здоров'я в сучасних умовах.

Пріоритетною повинна бути профілактична стратегія в межах всієї системи охорони здоров'я. Позитивних результатів можна досягти після впровадження науково-обгрунтованої політики профілактики. Така політика необхідна, як на регіональному, так і на національному рівнях.

Необхідно проводити санітарно-освітню роботу з населенням, спрямовану на заохочення людей підтримувати і зміцнювати здоров'я, позбавитися шкідливих звичок [3].

Література
1. Здоров'я населення України та діяльність лікувально-профілактичних закладів системи охорони здоров'я. Щорічна доповідь, МОЗ України. Український інститут громадського здоров'я. —Київ, 1998 —C. 253–255.
2. The health of women and children in Ukraine. The state statistics committee of Ukraine and National Academy of sciences of Ukraine. —Kyiv, 1997. —P. 80–83.
3. Позиция CINDI в решении задач профилактики неинфекционных заболеваний. —Копенгаген: ЕРБ ВОЗ, 1993. —101 с.
4. Сакс Дж, Пивоварський О. Економіка перехідного періоду. (Уроки для України). Пер. з англ. —Київ: "Основи", 1996.
5. Теренс М. Ганслі. Соціальна політика та соціальне забезпечення за ринкової економіки. Пер. з англ. —Київ: "Основи", 1996.
6. Україна. Людський розвиток, (звіт). Київ: ПРООН, 1997. —96 с.
7. Health for all. Date Base. Copenhagen: WHO Regional Office Europe Update. 1997. —310 p.
8. Health Interview Survey Date Base. Copenhagen: WHO Regional Office Europe Update. 1997. —187 p.
9. Задачи по достижению здоровья для всех. Европейская политика здравоохранения. —Копенгаген: ЕРБ ВОЗ, 1991. —322 с.
10. Здоровье населения в Европе. Региональная публикация ВОЗ. Европейская серия N 56. —Копенгаген: ЕРБ ВОЗ, 1995. —66 с.
11. Здоровье населения в Европе. Региональная публикация ВОЗ. Европейская серия N 83. —Копенгаген: ЕРБ ВОЗ, 1998. —90 с.
12. Здоров'я населення та використання ресурсів охорони здоров'я України, —К.: МОЗ України, Центр медичної статистики, 1999.


| Содержание |