ЛЕЧЕНИЕ ИНТОКСИКАЦИЙ

УДК 547.728.2-02:616.36-002.001.5

ІЗОНІАЗИДО-РІФАМПІЦИНОВИЙ ГЕПАТИТ У ЩУРІВ: КОРЕКЦІЯ ПОРУШЕНЬ ЗА ДОПОМОГОЮ ВІНБОРОНУ

Г.І. Cтепанюк, С.В. Сергєєв

Вінницький державний медичний університет ім. М.І. Пирогова

Медикаментозні гепатити займають суттєве місце у структурі ускладнень протитуберкульозної хіміотерапії [1, 2]. При лікуванні туберкульозу використовуються комплексні схеми, що включають ізоніазид, ріфампіцин та піразинамід [3, 4]. Кожен з цих препаратів володіє гепатотоксичною дією, яка при поєднаному їх використанні значно збільшується [5, 6]. Так, ріфампіцин, що є індуктором мікросомальної окислювальної системи, прискорює метаболізм ізоніазиду, тобто збільшує рівень його токсичних метаболітів — моноацетилгідразину, ацетилізоніазиду та ізоникотинової кислоти [7, 8]. Гепатотоксичність метаболітів ізоніазиду та рифампіцину реалізується внаслідок ініціювання ними перекисного окислення ліпідів біомембран гепатоцитів та порушення жовчеутворення. Поруч з цим, ріфампіцин здатен конкурентно інгібувати глюкуроніл-трансаміназу, наслідком чого є розлади обміну білірубіну та виникнення жовтяниці [5, 6].

Оскільки метаболіти ізоніазиду викликають різні морфологічні типи ураження печінки, то для корекції запального процесу в даному органі необхідно використовувати гепатопротектори з різним механізмом дії. Так, при жировому гепатозі, що викликаний моноацетилгідразином, ефективними є препарати з антигіпоксантною дією (типу пірацетаму), тоді як при гепатиті, викликаному дією ацетилізоніазиду, необхідно використовувати засоби з антиоксидантними властивостями [8].

Однак, при медикаментозних ураженнях печінки призначення декількох додаткових препаратів може погіршити перебіг гепатиту. Тому, на нашу думку, в лікуванні медикаментозних гепатитів доцільно використовувати лікарські засоби з політропними фармакологічними властивостями. В цьому плані привертає увагу вітчизняний спазмолітик вінборон (ресинтезований фенікаберан). Політропні фармакологічні властивості вінборону — спазмолітична, протизапальна, імуномоделююча, антиоксидантна, антиагрегантна, знеболююча, поліпшення мікроциркуляції [9, 10] — свідчать про доцільність його застосування при гепатитах.

Мета роботи: оцінити вплив вінборону в порівнянні з гепатопротекторами легалоном та токоферолом ацетатом на перебіг медикаментозного гепатиту, виявити особливості дії і переваги перед еталонними препаратами для визначення можливості використання препарату у клінічних умовах.

Матеріали та методи дослідження

Досліди виконані на 72 нелінійних щурах-самцях масою від 170 до 340 г. Групи спостережень (по 12 щурів у кожній): інтактні тварини; медикаментозний гепатит (МГ) без лікування (контроль); МГ, лікований вінбороном (внутришньошлункове введення); МГ, лікований вінбороном (внутришньом'язеве введення); МГ, лікований токоферолом ацетатом; МГ, лікований легалоном.

Медикаментозний гепатит викликали за допомогою одночасного застосування ізоніазиду, який вводили внутрішньоочеревинно по 100 мг/кг маси тіла щура, та ріфампіцину, який вводили внутрішньошлунково у дозі 20 мг/кг у вигляді суспензії на 2 % крохмальному клейстері щоденно протягом 14 днів [11]. Тварини контрольної групи отримували 2 % крохмальний клейстер внутрішньошлунково або фізрозчин внутрішньоочеревинно.

Вінборон вводили внутришньом'язево у дозі 5 мг/кг (2,8 % від LD50) у два прийоми або внутришньошлунково на 2 % крохмальному клейстері у добовій дозі 20 мг/кг (2,5 % від LD50), у два прийоми. Токоферолу ацетат та легалон використовували в ефективних дозах, які дорівнювали відповідно 50 мг/кг та 35 мг/кг маси [11]. Токоферолу ацетат (10 % розчин) вводили внутришньом'язево один раз на добу; легалон — внутришньошлунково на 2 % крохмальному клейстері один раз на добу. Лікування всіма препаратами проводили щоденно на протязі 14 діб, починаючи з наступного дня після закінчення моделювання патології.

Інтенсивність процесів ПОЛ визначали за рівнем первинних (дієнові кон'югати — ДК), проміжних (гідроперекіси ліпідів — ГПЛ) та кінцевих (ТБК-активні) продуктів ліпопероксидації у тканині печінки [12-14].

Функціональний стан печінки оцінювали за рівнем лужної фосфатази (ЛФ) [15], аланінамінотрансферази (АлАТ) та аспартатамінотрансферази (АсАТ) у сироватці крові [16]. Отримані результати піддавали статистичній обробці загальноприйнятими методами з використанням t-критерія Ст'юдента.

У дослідах використано таблетки та ін'єкційну форму вінборону у вигляді ліофілізованого порошку в ампулі по 0,01 (Борщагівський ХФЗ, Україна), ампульний 10 % розчин a-токоферолу ацетату (ICN Pharmaceuticals/АО "Октябрь", Росія), Легалон-70 (Madaus AG, Німеччина), ампульний 10 % розчин ізоніазиду (УФФ "Дарниця", Україна) та ріфампіцин у капсулах по 0,15 (Борщагівський ХФЗ, Україна).

Результати та їх обговорення

Проведені дослідження показали, що лікування МГ у щурів вінбороном (при обох шляхах введення в організм), як і препаратами порівняння, сприяло значному послабленню процесів перекисного окислення ліпідів мембран гепатоцитів (таблиця). Нормалізуючий вплив вінборону на перебіг МГ, перш за все, проявлявся статистично достовірним зниженням (в середньому у 1,4 рази, в порівнянні з щурами контрольної групи) рівня дієнових кон'югатів у гомогенатах печінки. Вміст проміжних (гідроперекиси ліпідів) та кінцевих (ТБК-активних) продуктів при лікуванні вінбороном також статистично достовірно зменшувався. За цими показниками при гострому гепатиті вінборон практично дорівнював токоферолу та значно перевищував дію легалону за деякими з них (таблиця).

Вінборон (особливо при пероральному введенні) покращував функціональний стан печінки. Це проявлялось, перш за все, зменшенням ознак синдромів цитолізу та холестазу. Так, рівень лужної фосфатази зменшувався в середньому у 1,5 рази відносно контролю, а рівні АлАТ та АсАТ — відповідали таким інтактних щурів (таблиця).

За терапевтичним ефектом досліджувані препарати можна розподілити в такий ряд: вінборон внутришньошлунково > вінборон внутришньом'язево > токоферол > легалон.

Таким чином, лікування медикаментозного гепатиту за допомогою вінборону сприяє послабленню токсичної дії ксенобіотиків, нормалізації більшості показників функціонального стану печінки, тобто експериментально обгрунтована доцільність використання цього препарату для зменшення уражень печінки у хворих на туберкульоз, які отримують ізоніазид та ріфампіцин.

Висновки

1. Вінборон, подібно до токоферолу ацетату та легалону, володіє антиоксидантними властивостями за умов ізоніазидо-ріфампіцинового гепатиту у щурів.

2. Вінборон доцільно використовувати у комплексній терапії хворих на туберкульоз з метою попередження виникнення медикаментозного гепатиту.

Література
1. Адамович Н.В. Химиотерапия больных туберкулезом легких с патологией печени: Автореф. дис. … канд. мед. наук. —М., 1985. —23 с.
2. Кондратьева В.И. Состояние печени у больных хроническим распространенным туберкулезом легких: Автореф. дис. … канд. мед. наук. —М., 1981. —19 с.
3. Каркищенко Н.Н., Хоронько В.В., Воробьев В.С. и др. // Пробл. туберкулеза. —1989. —№9. —С. 31-34.
4. Karrer W., Rothlisberger K.B., Bezel R. et al. // Schweiz. med. Wschr. —1985. —Bd. 115. —S. 1353-1359.
5. Сливка Ю.И., Климнюк Е.В., Табачук О.Е. // Пробл. туберкулеза. —1989. —№4. —С. 39-42.
6. Скакун Н.П., Шманько В.В. // Антибиот. и мед. биотехнология. —1985. —№3. —С. 185-188.
7. Козма Д., Мигалик П., Шафф Ж. и др. // Пробл. туберкулеза. —1982. —№7. —С. 68-72.
8. Соколова Г.Б., Николаев В.П., Брауде В.И. // Пробл. туберкулеза. —1989. —№5. —С. 36-39.
9. Чекман І.С., Столярчук О.О., Гайовий В.П. // Фармац.журн. —1992. —№5-6. —С. 76-78.
10. Степанюк Г.И., Козлов В.К., Филатова Н.В. // Коррекция сердечно-сосудистых нарушений в клинике и эксперименте / Тезисы. докл. симпозиума. —Винница, 1991. —С. 58.
11. Шманько В.В. Функционально-биохимическая характеристика поражений печени парацетамолом и изониазидом и их экспериментальная фармакотерапия // Автореф. дис. … канд. мед. наук. —Киев, 1986. —23 с.
12. Стальная И.Д. Метод определения диеновой конъюгации ненасыщенных высших жирных кислот // Современные методы в биохимии / Под ред. В.Н. Ореховича. —М.: Медицина, 1977. —С. 63—64.
13. Гаврилов В.Б., Мишкорудная М.И. Спектрофотометрическое определение содержания гидроперекисей липидов в плазме крови // Лаб. дело. —1983. —№3. —С. 33-35.
14. Стальная И.Д., Гаришвили Т.Г. Метод определения МДА с помощью тиобарбитуровой кислоты // Современные методы в биохимии / Под ред. В.Н. Ореховича. —М.: Медицина, 1977. —С. 66—68.
15. Колб В.Г., Камышников В.С. Клиническая биохимия. —Минск: Беларусь, 1976. —312 с.
16. Reitman S., Frenkel S.A. Colorimetric method for the determination of serum glutaminic oxalacetic and glutaminic pyruvis transaminases // Amer. J. Clin. Pathol. —1957. —V. 28, N1. —P. 56-69.


| Содержание |