ЛІКАРСЬКА ТОКСИКОЛОГІЯ

УДК 615.322:454.1:415.6

В.О. Шаповалова, В.В. Шаповалов, І.М. Трахтенберг акад. АМН України, О.С. Абросимов, О.І. Сорокін

СУДОВО-ФАРМАЦЕВТИЧНА ОЦІНКА БІОФАРМАЦЕВТИЧНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ ПРЕПАРАТА, РОЗРОБЛЕНОГО НА ПІДСТАВІ СИЛЬНОДІЮЧИХ РЕЧОВИН

Державний фармакологічний центр МОЗ України,
Національна фармацевтична академія України,
Управління МВС України в Харківській області

Відомо, що лікарські засоби (ЛЗ) повинні використовуватися пацієнтами після консультації з лікарями, фармакологами та провізорами з метою проведення профілактики і лікування різних хвороб, в тому числі й кардіологічних [2, 6]. Проте мають місце випадки, коли пацієнти, які страждають тим чи іншим захворюванням, без попередньої консультації з лікарями закуповують на ринках, вулицях та інших місцях, а потім застосовують ЛЗ із сильнодіючих класифікаційно-правових груп, які відпускаються в аптечній мережі за рецептами лікарів [16, 17, 19].

Така поведінка пацієнта може привести до того, що безконтрольне застосування, а інколи і зловживання ЛЗ, супроводжується передозуванням, а також посиленням токсикодинамічного ефекту цього ЛЗ [8]. В окремих випадках безконтрольне застосування ЛЗ обертається для пацієнта розвитком лікарської залежності, котра виявляється в тому, що у пацієнта виникає нездоланне бажання та потяг до прийому ЛЗ з метою покращення самопочуття, підвищення настрою, усунення неприємних відчуттів, болю, емоцій, переживань. Все це в кінцевому результаті може привести до того, що у пацієнтів, крім основного захворювання, розвивається додаткове, так зване, непряме захворювання (виразка шлунку, гіпертонія, зміна картини крові та ін), а у крайніх варіантах — токсикоманія (Т) та наркоманія (Н) [15].

Провідне значення для лікарів, фармакологів та провізорів у попередженні розповсюдження Т і Н серед пацієнтів усіх вікових груп мають пропаганда та роз'яснення діючого законодавства, яке регламентує законний та незаконний обіг ЛЗ усіх класифікаційно-правових груп [17]. Важливо відмітити, що в останні роки питання законного та незаконного обігу ЛЗ усіх класифікаційно-правових груп стали об'єктами пильної уваги судової фармації [14,18,20]. Проводжуючи наші дослідження на підставі результатів судової хіміко-фармацевтичної експертизи (СХФЕ) обгрунтовано у новому сильнодіючому комбінованому ЛЗ (НСКЛЗ) у формі таблеткок наступний склад: (RS)-1-isopropylamino-3-napht-1-yloxypropan-2-ol hydrocloride (ПАПЧHCl) та ацетилсаліцилової кислоти (АСК) у відношенні 1:2,5 [3,4,10,12,13].

У зв'язку з цим особливої уваги набувають питання судово-фармацевтичної оцінки при проведенні комплексних біофармацевтичних досліджень НСКЛЗ, розробленого на підставі комбінації сильнодіючих речовин. Треба підкреслити, що біофармацевтичні дослідження мають важливе значення для пояснення та прогнозування фармакодинамічних і токсикодинамічних властивостей ЛЗ [11]. Особливо це відноситься до ЛЗ, які за судово-фармацевтичними критеріями є сильнодіючими, отруйними, психотропними речовинами, наркотичними та одурманюючими засобами або прекурсорами.

Таким чином, становить інтерес оцінити біофармацевтичні (фармакокінетичні та біодоступність) особливості одного з компонентів НСКЛЗ — АСК, оскільки в літературі є дані, які свідчать о залежності параметрів фармакокінетики цієї сильнодіючої речовини від її лікарської форми та шляху надходження в організм [7, 29].

Відомо, що при внутрішньошлунковому введенні АСК швидко піддається гідролізу, перетворюючись на саліцилову кислоту (СК) — первинний фармакологічно активний метаболіт [24, 25] за схемою, зображеною на рис. 1.

Необхідно вказати, що АСК характеризується високим ефектом первинного проходження через печінку [28]. Кількість АСК у крові при цьому невелика і короткочасна, тоді як кількість СК (продукт гідролізу АСК) — дуже висока і довготривала [22, 28]. Період напіввиведення АСК у людини складає 15—30 хв, СК — 2—3 години [23]. Виходячи з наведених особливостей фармакокінетики сильнодіючої речовини АСК при внутрішньошлунковому введенні, багато авторів вивчають біодоступність її лікарських форм на підставі результатів визначення у крові СК [1, 22, 30]. Особливо це стосується таблетованих лікарських форм, які вміщують низькі дози АСК та призначаються для застосування в якості антиагрегаційних засобів.

Метою роботи була оцінка біофармацевтичних особливостей НКСЛЗ на етапах його всмоктування, розподілу та елімінації, а також вивчення особливостей біодоступності.

Матеріали та методи дослідження

Об'єктами досліджень була таблетована лікарська форма НСКЛЗ для кардіології, яка розроблена на підставі сильнодіючих речовин. В якості препарату порівняння було використано монокомпонентні таблетки АСК.

Вивчення проводили на 17 кролях обох статей породи шиншилла з масою тіла 3,0—3,6 кг. Вибір саме цього вида тварин обумовлюється тим, що кролі більш близькі до людини за декотрими параметрами фармакокінетики та метаболізму АСК [26].

НСКЛЗ та препарат порівняння вводили внутрішньошлунково у дозі 0,1 г/кг (по АСК). Треба відмітити, що ця доза знаходиться у діапазоні середньоефективних для препаратів АСК.Концентрацію СК у плазмі крові визначали через 0,25; 0,5; 1; 2; 3; 4; 6; 8; 10 год після введення препаратів спектрофотометричним методом [21]. Цей метод побудований на утворенні СК з залізом (III) забарвленого комплексу, який має максимум поглинання при довжині хвилі 540 нм. Оптичну густину проб вимірювали на спектрофотометрі СФ-26 при довжині хвилі 540 нм.

Концентрацію СК розраховували за колібрувальним коефіцієнтом, який обчислено методом найменших квадратів зі стандартним розчином саліцилату натрія [5].

Системні параметри СК були розраховані модельно-незалежним методом статистичних моментів з використанням програми М-іпd. на ПЕОМ ІВМ РС АТ 486/487 [9]. Поряд з цим, деякі фармакологічні константи СК розраховували графічним модельно-залежним методом послідовного логарифмування з використанням одночастинної моделі з розподілом із місця введення [11].

Результати та їх обговорення

Результати проведених досліджень свідчать про те, що після внутрішньошлункового введення кролям досліджуваного препарату у дозі 0,1 г/кг у перші дві години спостерігається достатньо інтенсивне наращування кількості СК у плазмі крові. При цьому для НСКЛЗ характерне більш інтенсивніше зростання кількості СК у плазмі крові тварин у порівнянні з однокомпонентними таблетками АСК (рис. 2).

Як видно із рис. 2, вміст СК після введення НСКЛЗ у перші дві години в 1,27—1,73 рази більше, ніж після введення препарату порівняння АСК. Від 3 до 6 год після введення НСКЛЗ рівень СК у крові досягає до 120 мг/л. У проміжок часу з 4 по 6 год, рівень концентрації СК в плазмі крові кролів майже не змінюється. Максимальна концентрація СК після введення НСКЛЗ реєструється після 6 годин і дорівнює 132 мг/л, а максимальна концентрація СК після введення препарату порівняння реєструється через 8 год і становить 118 мг/л.

Отже, при сполучному введенні комбінації АСК з похідним ПАПЧHCl у формі таблеток НСКЛЗ процеси всмоктування АСК протікають набагато інтенсивніше у порівнянні із монокомпонентними таблетками препарату поівняння, що забезпечує більш високий рівень вмісту СК у крові кролів на протязі перших 0,25—6 годин.

У подальшому має переваги процес елімінації. Надалі, після 6 год від моменту введення НСКЛЗ концентрація СК у плазмі крові починає зменшуватися.

При введенні кролям препарата порівняння профіль фармакокінетичної кривої не має суттєвих особливостей і відповідає НСКЛЗ.

Фармакокінетика СК при застосуванні досліджуємого препарату і препарату порівняння описується одночастиневою моделлю із усмоктуванням у місці введення.

Основні модельнозалежні і модельнонезалежні фармакокінетичні параметри СК подані у таблиці, з якоїЗа даними, які подані у таблиці, видно, що процеси всмоктування НСКЛЗ, які характеризуються константою усмоктування (К01), у 1,1 рази перебільшують аналогічні процеси препарата порівняння.

Максимальна концентрація (Сmax) та час досягнення цієї концентрації (tmax) залежать від складу таблеток: у НСКЛЗ всмоктування збільшується, досягая пикової концентрації у крові, і час її досягнення подовжується (tmaх в 1,33 скоріше, ніж у препарата порівняння).

Разом з тим, період напіввиведення (t1/2) та об'єм розподілу (V1) від складу таблеток не залежать. Частина фармакокінетичної кривої, що характеризує період виведення НСКЛЗ, відповідає такій препарату порівняння. Особливості кінетики препарату порівняння у фазі всмоктування та розподілу забезпечують збільшення площі під фармакокінетичною кривою (AUC0—>°°) для досліджуємого НСКЛЗ, а значить, й підвищення ступеню його відносної біодоступності (Fотн), яка на 91% перевищує аналогічний показник препарату порівняння.

Таким чином, наявність у складі НСКЛЗ похідного ПАПЧHCl сприяє підвищенню біодоступності другого компонента НСКЛЗ, яким є АСК.

Література
1. Безверхая И.С. Фармакокинетика при старении. —Киев: Здоров'я, 1991. —168 с.
2. Бертрам Г.Катцунг. Базисная и клиническая фармакология. —М.: СПб.: Бином-Невский Диалект, 1998. —Т. 1. —612 с.
3. Бобров В.А., Шумов В.А., Малиновская И.Э. и др. Эффективность ацетилсалициловой кислоты у больных нестабильной стенокардией // Тез.докл. симпозиума "Современные аспекты клинического применения ацетилсалициловой кислоты". —Харьков, 1990. —С. 30—33.
4. Бокарев И.Н., Савин А.Г., Гофман А.М. Применение лизиновой соли ацетилсалициловой кислоты с целью профилактики первичного и повторного инфаркта миокарда —Там же. —С. 12—13.
5. Булатов М.И., Калинкин И.П. Практическое руководство по фотоколориметрическим и спектрофотометрическим методам анализа. —Л.: Химия, 1986. —431 с.
6. Здоров'я матері і дитини:Енциклопедія / За ред. О.М.Лук'янової. —К.:"Українська енциклопедія", 1992. —702 с.
7. Либина В.В., Чайка Л.А., Кошелева Л.П., Хаджай Я.И. Влияние лекарственной формы и путей введения на фармакокинетику ацетилсалициловой кислоты / В сб.: Фармакокинетические исследования при создании и при применении лекарственных средств. —Каунас, 1987. —С. 260—264.
8. Наркотизм и преступность / Под ред. И.П.Лавриненко. —К.: Наукова думка, 1994. —343 с.
9. Пиотровский В.К. Метод статистических моментов и интегральные модельно-независимые параметры фармакокинетики // Фармакол.и токсикол. —1986. —№5. —С. 118—127.
10. Сидоренко Б.А., Ермолова Е.Н., Голиков А.А. Антиагреганты в лечении больных ишемической болезнью сердца // Кардиология. —1993. —№3. —С. 81—83.
11. Соловьев В.Н., Фирсов А.А., Филов В.А. Фармакокинетика. —М.:Медицина, 1980. —423 с.
12. Фуркало Н.К., Иващенко Т.И.,Симорот В.Н., Ткаченко А.М. Эффективность применения ацетилсалициловой кислоты у больных с различными проявлениями ишемической болезни сердца // Тез.-докл.симпозиума "Современные аспекты клинического применения ацетилсалициловой кислоты". —Харьков, 1990. —С. 23—25.
13. Шаповалов В.В., Губский Ю.И., Шаповалова В.А. Правовая и судебная фармация: уголовно-правовые, медико-фармацевтические и социально-экономические основы конструирования новых комбинированных средств на основе известных фармакологических субстанций // Матер. V Рос. Нац. конгр. "Человек и лекарство". —Москва, 1998. —С. 769.
14. Шаповалов В.В. Конструирование новых лекарственных средств на основе известных фармакологических субстанций // Там же —С. 636.
15. Шаповалова В.А., Шаповалов В.В., Михайлов В.С.Лікарські засоби як об'єкти дослідження судової хіміко-фармацевтичної експертизи / В сб.: "Актуальные вопросы судебной экспертизы и криминалистики на современном этапе судебно-правовой реформы". —Харьков: "Право", 1998. —С. 156—158.
16. Шаповалов В.В. Правовая и судебная фармация: медико-фармацевтическое, уголовно-правовое и социально-экономическое разделение лекарственных средств на сильнодействующие, ядовитые, психотропные, наркотические и прекурсоры. —Там же. —С. 142—144.
17. Шаповалова В.А., Шаповалов В.В. Справочник по правовой и судебной фармации. —Харьков: "Торсинг", 1997. —656 с.
18. Шаповалова В.О. Створення дитячих лікарських форм на основі відомих фармакологічних субстанцій. Автореф. дис… д-ра фарм. наук. —Харків, 1996. —46 с.
19. Шаповалова В.А., Даниленко В.С., Шаповалов В.В., Бухтиарова Т.А.Лекарственные средства, отпускаемые без рецепта врача / Харьков: "Торсинг", 1998. —528 с.
20. Шаповалов В.В. Розробка науково-практичних основ в організації та проведенні судової хіміко-фармацевтичної експертизи лікарських засобів. Автореф. дис… канд. фарм. наук. —Харків, 1997. —23 с.
21. Delacoux E., Pagniez M., Gousson T., Cesbron. Etude biologique sur l'interet de trois formes galeniques d'administrationde l'aspirin // Therapie. —1970. —Vol.25. —P. 553—569.
22. Edgar B., Bogentoft C., LagerstromP. Comparison of two enteric-coated acetylsalicylic acid preparations by monitoring steadystate levels of salicylic acid and its metabolites in plasma and urine // Biopharm. and Drug Dispos. —1984. —Vol.5, №6. —P. 251—260.
23. Gatti G., Barzaghi N., Attardo P.G. et al. Pharmacokinetics of salicylic acid following administration of aspirin tablets and three diferent forms of soluble aspirin in normal subjects // Int. J. Clin. Pharm.Res. —1989. —Vol.9, №6 —P. 385—389.
24. Iwamoto K., Takei M., Watanabe J. Gastrointestinal and hepatic first-pass metabolism of aspirin in rats // J. Pharm. Pharmacol. —1982. —Vol.34. —P. 176—180.
25. Levy G. Pharmacokinetics of salicylate in man // Drug Metab. Rev. —1979. —Vol.9. —P. 3—19.
26.Morgan A.M., Truitt E.B. Evaluation of acetylsalicylic acid esterase in aspirin metabolism // J. Pharm. Sci. —1965. —Vol.54, №11. —P. 1640—1645. 27. Nietsch P. Therapeutic application of aspirin. —Gtrmany, 1989. —P. 17.
28. Pedersen A.K., Fitz- Gerald G.A. Dose related kinetics of aspirin:presistemic acetylation of platelets cycloxygenase // New Eng. J. Med. —1984. —Vol.311. —P. 1211—1214.
29. The pharmacology of inflammation / Ed. I.L.Bonta, M.A.Bray, M.J. Parnham. —Amsterdam, New-York, Oxford, 1985. —466 p.
30. Warembourg H., Delbecque H., Fruchart J.Ch. Dosage de la salicylemie chez I'homme apres administration d'acetylsalicylate de lysine par voie intraveineuse et par voie intramusculaire // Lille Medical. —1975. —Vol. 20, №10. —P. 923—927.


| Зміст |