ХРОНІКА

Ювілейні дати

Федір Петрович ТРІНУС

foto25 лютого 2004 року виповнилося 80 років з дня народження видатного українського вченого в галузі фармакології та токсикології, доктора медичних наук, професора, члена-кореспондента НАН та АМН України, члена-кореспондента РАМН, керівника відділу фармакології протизапальних та анальгезуючих засобів — Федора Петровича Трінуса.

Федір Петрович Трінус народився на Житомирщині. В 1941 році закінчив Житомирську фармацевтичну школу. Але шлях до вищої освіти загальмувала війна. Федір Петрович — учасник Великої Вітчизняної війни та партизанського руху на Україні. У 1946 році Ф.П. Трінус вступає до Київського медичного інституту ім. О.О. Богомольця, а по його закінченні — до аспірантури. Під керівництвом академіка О.І. Черкеса пройшов шлях від аспіранта до доцента на кафедрі фармакології Київського медичного інституту. В 1956 році Ф.П. Трінус захистив кандидатську дисертацію, яка була присвячена вивченню перетворень сульфаніламідів в організмі при різних рівнях обміну речовин. Надалі його увагу привертає проблема механізмів дії судинних засобів, наукові дослідження в цьому напрямку знайшли своє відображення в докторській дисертації та в багатьох публікаціях.

У 1965 році Ф.П. Трінус очолює лабораторію фармакологіїв Київському Інституті фармакології та токсикології МОЗ України, а з 1968 по 1987 рік обіймає посаду директора цього Інституту.

Наполегливість, стратегічне бачення перспектив розвитку галузі, широка ерудиція, вміння навчити та захопити своїми ідеями молодих науковців, висока вимогливість до наслідків роботи та організаторські здібності впродовж 18 років сприяли успішному розвитку досліджень у керованому Ф.П. Трінусом Інституті. Наукові досягнення Інституту одержали високу оцінку Уряду — нагородження Орденом Трудового Червоного Прапора.

У 70-х роках під керівництвом Ф.П. Трінуса набуває подальшого розвитку один із розділів токсикології — антидотологія. На основі фундаментальних досліджень було визначено перспективні шляхи пошуку засобів фармакотерапії інтоксикацій, розроблено і впроваджено в медичну практику оригінальні антидотні засоби — антиціан і фіцілін, а також створено раціональні схеми лікування інтоксикацій, розроблено нову класифікацію антидотів. Паралельно продовжуються роботи по вивченню тонких механізмів дії та пошук протипухлинних засобів серед алкіляторів та інших класів хімічних сполук, за що Ф.П. Трінусу разом з групою співробітників Інституту було присуджено Державну премію УРСР у галузі науки і техніки.

Ф.П. Трінус один із перших на Україні розпочав дослідження з фармакології нестероїдних протизапальних засобів. Ним була запропонована медіаторно-мембранна теорія механізму дії протизапальних засобів, яка одержала визнання вчених. В результаті досліджень у цьому напрямку було впроваджено в медичнк практику чотири нові активні антифлогістики — мефенамінова кислота, мефенаміну натрієва сіль, піримідант, амізон. Основні аспекти цих досліджень знайшли своє відображення у монографіях "Нестероидные противовоспалительные средства" (1975 р.), "Фармакологическая регуляция воспаления" (1987 р.).

Федір Петрович Трінус — Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України, член-кореспондент НАН України, член-кореспондент РАМН, дійсний член Нью-Йоркської Академії наук, підготував 9 докторів та 15 кандидатів наук, за заслуги перед державою нагороджений 4 орденами та багатьма медалями.

На сьогодні Ф.П. Трінус очолює відділ фармакології протизапальних та анальгезуючих засобів Інституту фармакології та токсикології АМН України та є членом Спеціалізованої ради при даному Інституті, членом Асоціації фармакологів України, членом редколегії журналу "Экспериментальная и клиническая фармакология". Федір Петрович продовжує займатися підготовкою наукових кадрів, готує до публікації чергове (9-те) видання "Фармакотерапевтического справочника".

Вітаючи ювіляра з визначною датою, бажаємо відмінного здоров'я, невичерпної енергії, успіхів у творчій праці, талановитих учнів, звершення задумів та сподівань.

Колектив Інституту фармакології
та токсикології АМН України
Редакційна колегія журналу
"Сучасні проблеми токсикології"


Сердечно поздравляем дорогого российского коллегу, Бориса Ароновича Курлянского, с высоким избранием членом-корреспондентом РАМН. Желаем дальнейших научных свершений, традиционного продолжения продуктивных творческих контактов на благо токсикологической науки.

Поздравляем нашего земляка, достойного представителя киевской научной школы токсикологов, Валерия Николаевича Ракитского, с избранием в действительные члены РАМН. Желаем в новом звании новых успехов.


Наказом ВАК України №171 від 16.03.2004 року у Національному медичному університеті ім. О.О. Богомольця створена спеціалізована Вчена рада Д.26.003.07 з правом прийняття до розгляду та проведення захистів дисертацій на здобуття ступеня доктора (кандидата) наук за спеціальністю 14.01.32 — "Медична біохімія" (медичні та біологічні науки).

Голова спеціалізованої вченої ради Д.26.003.07 — член-кореспондент АМН України, доктор медичних наук, професор Гунський Юрій Іванович. Вчений секретар — кандидат біологічних наук Толстих Ольга Іванівна.

Адреса спеціалізованої вченої ради Д.26.003.07:
01004, Київ,
бульвар Тараса Шевченка 13,
Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця.
Телефон: 454-49-19.

 


| Зміст |