МЕХАНІЗМИ ІНТОКСИКАЦІЙ

УДК616-053.6-06:616-099:541.4-019

Т.І. Кметь, Л.І. Власик, д.м.н.

ОСОБЛИВОСТІ СТАНУ ПЕРОКСИДНОГО ОКИСНЕННЯ БІЛКІВ У ТВАРИН ЮВЕНІЛЬНОГО ВІКУ З РІЗНИМ ТИПОМ МЕТАБОЛІЗМУ ЗА УМОВ НІТРАТНО-КАДМІЄВОЇ ІНТОКСИКАЦІЇ

Буковинська державна медична академія, м. Чернівці, Україна,
НДІ медико-екологічних проблем, м. Чернівці, Україна

Забруднення навколишнього середовища солями кадмію та нітратами і їх вторгнення в гомеостаз організму людини створює сприятливі умови для виникнення "хімічного стресу" [3]. Розвиток токсичних ефектів внаслідок дії цих полютантів значною мірою залежить від особливостей метаболізму хімічних речовин, тому швидкість накопичення їх в організмі та прояви шкідливої дії будуть не однаковими в різних фенотипів за швидкістю метаболізму [16].

З літературних джерел відомий характер ізольованої дії хлориду кадмію та нітрату натрію на організм людини та тварин [8, 11]. Проте в реальних умовах частіше має місце комбінована дія. Разом з тим, характер дії вказаних хімічних речовин у молодих організмів вивчений недостатньо, що зменшує ефективність заходів первинної і вторинної профілактики їх шкідливої дії.

У механізмі токсичної дії хлориду кадмію та нітрату натрію значну роль відіграє зростання кількості супероксидних радикалів та активація процесів окиснення ліпідів (ПОЛ) і білків (ПОБ) [12]. Ініціація останніх є найбільш небезпечною ланкою токсичного пошкодження клітин через інактивацію цитоплазматичних ферментів та мембранних іонних насосів, із наступним запуском різноманітних механізмів руйнування клітин [15]. Крім того, деструкція білків є більш надійним маркером окислювальних пошкоджень тканин, ніж ПОЛ, оскільки продукти окиснювальної модифікації білків (ОМБ) більш стабільні, порівняно з пероксидним окисненням ліпідів [6].

Разом з тим, залишається недостатньо вивченим рівень білкової пероксидації у статевонезрілих тварин з різним типом метаболізму під впливом багаточисельних полютантів. Тому, метою експерименту було вивчення особливостей комбінованої дії нітрату натрію та хлориду кадмію на процеси пероксидації білків плазми крові тварин ювенільного віку з різним типом ацетилювання.

Матеріали та методи дослідження

Експериментальні дослідження виконані на 43 статевонезрілих конвенційних аутбредних щурах-самцях 1,5-місячного віку масою 0,07±0,01 кг. Тварин утримували за сталої температури (20±2°С) та вологості повітря (відносна вологість 50±5%) з світловим періодом 12 год (з 7 до 19 год). Для харчування використовували стандартний корм віварію з вільним доступом тварин до води. Вміст нітратів і сполук кадмію в кормах і воді не перевищував ГДК.

Для визначення ацетилюючої здатності тваринам вводили внутрішньошлунково (за допомогою зонда) 1% крохмальний розчин сульфадимезину з розрахунку 100 мг/кг маси тіла. Упродовж трьох годин у тварин збирали сечу, в якій визначали активність N-ацетилтрансферази за методом Пребсинг-Гаврилова в модифікації Тимофєєвої [9]. За кількістю виділеного з сечею вільного та загального сульфадимезину дослідних тварин було розподілено на дві групи: "швидкі" та "повільні" ацетилятори. У кожній групі виділено три підгрупи: I — контрольні (інтактні) тварини, II — тварини, яким вводили хлорид кадмію та нітрат натрію, III — тварини, яким вводили хлорид кадмію, нітрат натрію та спиртову настоянку ехінацеї пурпурової.

Хлорид кадмію вводили внутрішньоочеревинно в дозі 0,1 мг/кг, що дорівнює 1/50 DL50, нітрат натрію — внутрішньошлунково в дозі 500 мг/кг (1/15 DL50). Тваринам III підгрупи за 1,5 год до введення хлориду кадмію та нітрату натрію внутрішньошлунково вводили спиртову настоянку ехінацеї пурпурової в дозі 0,25 мл/кг. Інтактним тваринам замість хлориду кадмію та нітрату натрію вводили, відповідно, ізотонічний розчин (внутрішньоочеревино) та водопровідну воду (внутрішньошлунково).

Через 14 днів тварин під ефірним наркозом виводили з експерименту шляхом декапітації. Продукти білкової пероксидації визначали за реакцією з 2,4-динітрофенілгідразином [10]. Cтупінь ОМБ оцінювали за вмістом альдегідних і кетонних груп у радикалах залишків аліфатичних амінокислот білків плазми крові. Альдегідо- і кетонопохідні нейтрального характеру реєстрували за оптичною густиною при 370 нм, а основного — при 430 нм [10]. Вміст білка визначали за методом Лоурі-Фоліна [4]. Статистичну обробку отриманих даних проводили на ПЕОМ методами варіаційної статистики з використанням t-критерію Стьюдента.

Результати та їх обговорення

Аналізуючи результати експерименту дослідних та контрольних груп тварин, викладених у таблиці, слід відмітити, що в крові повільних ацетиляторів, які зазнали впливу ксенобіотиків, вміст альдегідо- та кетонопохідних нейтрального характеру зріс на 25% (р<0,05). У цих же тварин мала місце тенденція до зростання продуктів основного характеру (на 23%) порівняно з показниками інтактних тварин. Це свідчить про більш виражене пошкодження активними формами кисню білкових молекул (аліфатичних амінокислот нейтрального характеру) плазми крові тварин із повільним типом ацетилювання. У щурів з швидким типом ацетилювання вивчені показники зросли тільки на 18 та 17% відповідно, що виявилось статистично невірогідним у порівняні з контрольною підгрупою тварин.

На нашу думку, нітратно-кадмієва інтоксикація призводить до підвищення процесів окисної деструкції білка, що є захисною реакцією, оскільки при цьому відбувається руйнування патологічно змінених білків і виведення їх з організму. Однак, дана реакція є компенсаторно вигідною для організму в певних фізіологічних межах. За подальшого зростання активності ПОБ можлива його денатурація, внаслідок чого відбувається руйнування ферментних систем і лізис клітин [1].

Як свідчать дані літератури [7, 14], препарати з лікарських рослин здатні нормалізувати вміст продуктів ОМБ у плазмі крові.

Тому з метою захисту білкових молекул від токсичного впливу хлориду кадмію та нітрату натрію на організм тварин нами використана спиртова настоянка ехінацеї пурпурової, оскільки відома її протекторна роль при надходженні в організм солей важких металів, як ізольовано так і в комбінації з іншими полютантами [5, 13].

Показники ОМБ альдегідо- та кетонопохідних нейтрального та основного характеру в повільних ацетиляторів, які з профілактичною метою отримували настоянку ехінацеї пурпурової (ІІІ підгрупа), були вірогідно нижчими у порівнянні з тваринами ІІ підгрупи, відповідно на 40 та 44% (р<0,05). Позитивний вплив настоянки виявлений також у тварин із швидким типом метаболізму, в яких зміни ОМБ альдегідо- та кетонопохідних нейтрального та основного характеру вірогідно нижчі по відношенню до тварин ІІ підгрупи, відповідно на 32 і 37% (р<0,05).

Протекторні властивості настоянки ехінацеї, очевидно, зумовлені наявністю біологічно активних речовин, що входять до її складу (поліфенольні сполуки, флавоноїди, каротиноїди, ненасичені жирні кислоти, макро- і мікроелементи, та ін.), які і визначають її біологічну ефективність у знешкодженні активних форм кисню та їх токсичних метаболітів [2].

Перспективними залишаються дослідження щодо з'ясування особливостей перебігу процесів вільнорадикального окиснення білків та стану антиоксидантної системи за умов нітратно-кадмієвої інтоксикації у інших вікових групах щурів з різним типом ацетилювання.

Висновки

1. В умовах експерименту на щурах ювенільного віку при комбінованій нітратно-кадмієвій інтоксикації виявлено вірогідне зростання продуктів окиснювальної модифікації білків нейтрального характеру тільки у тварин із повільним типом ацетилювання.

2. Профілактичне застосування спиртової настоянки ехінацеї пурпурової сприяє зниженню вмісту продуктів окиснювальної модифікації білків у плазмі крові тварин як повільних, так і швидких ацетиляторів.

Література
1. Антипкін Ю.Г., Тищенко В.К., Горішна О.В. Окисна модифікація білків у сироватці крові дітей в умовах проживання на нітратно-забрудненій території // Довкілля та здоров'я. —2002. —№1. —С. 45—47.
2. Геруш І.В., Мещишен І.Ф. Отримання та вивчення фізико-хімічних властивостей спиртової настоянки ехінацеї пурпурової // Тези доп. першого нац. з'їзду фармакологів України "Сучасні проблеми фармакології". —Київ, 1995. —С. 37.
3. Горішна О.В., Горішний Б.М. Комбінована дія тривалого дробного гамма-опромінення і хронічної нітратної інтоксикації в експерименті на прооксидно-антиоксидну систему печінки залежно від вікового аспекту // Мед. хімія. —2001. —Т. 3, №1. —С. 57—59.
4. Государственная фармакопея СССР. 9-е издание, вып. 2. —Общие методы анализа. М.: Медицина, 1990. —С. 31, 34—35.
5. Дейнека С.Є. Цитопротекторний ефект ехінацеї пурпурової стосовно токсичного впливу свинцю та кадмію // Совр. пробл. токсикол. —2000. —№1. —С. 47—49.
6. Дубініна О.Ю. Окиснювальний стрес і окиснювальна модифікація білків // Мед. хімія. —2001. —Т. 3, №2. —С. 5—12.
7. Захарчук Т.В., Яремій І.М., Мещишен І.Ф. Особливості окислювальної модифікації білків та вмісту молекул середньої маси у крові щурів за умов гастродуоденального виразкового ураження та дії настоянки арніки гірської // Мед. хімія. —2000. —Т. 2, №4. —С. 72—74.
8. Матолінець О.М. Вікові особливості антиоксидної системи у тварин з кадмієвим токсикозом // Мед. хімія. —2000. —Т. 2, №1. —С. 44—48.
9. Методы экспериментальной химиотерапии / Под ред. Г.Н. Першина 2-е изд. —М., 1971. —С. 453—457.
10. Мещишен І.Ф. Метод визначення окислювальної модифікації білків плазми (сироватки) крові // Буковинський медичний вісник. —1998. —Т. 2, №1. —С. 156—158.
11. Опополь И.И., Добрянская С.В. Нитраты. —Кишинев: Штиинца, 1986. —114 с.
12. Попова М. // Вестник мед. —1998. —Т. 4, №3. —С. 203—205.
13. Янчук В.В., Власик Л.І. Протекторна роль настоянки ехінацеї пурпурової за умов ізольованої та комбінованої нітратно —свинцевої інтоксикації у тварин різного віку // Тези доп. наукової конференції "Вікові аспекти чутливості організму до ксенобіотиків". —Чернівці, 2002. —С. 14.
14. Яремій І.М., Власик Т.Л. Захисна дія Extractum rhodiola fluidum та додецонію у статевозрілих щурів за умов токсичного гепатиту // Там же. —С. 14.
15. Biochemistry and pathology of radical-mediared protein oxidation / Dean R.T., Fu S., Stocker R., Davies M., J. // Biochem. J. —1997. —V. 324, №1. —P. 1—18.
16. Ecogenetics. Genetic predisposition to the toxic effects of chemicals. WHO Reg. Office in Europe, 1991. —P. 3—18.


| Зміст |